Fejky

Co se na této stránce dozvíte?

Nelegální obchod

Co je "nelegální obchod s cigaretami"?

Padělky

Cigarety pokoutně vyráběné a prodávané někým jiným než držitelem ochranné známky a autorských práv s cílem oklamat spotřebitele a vyhnout se placení daně.

Pašování

Pravé produkty, které pašeráci vyvedli z řádného dodavatelského řetězce a následně je prodávají za nízkou cenu v zemích, kde se platí vyšší daně.

"Illicit whites"

Pravé produkty obvykle exotických značek vyrobené přímo pro černý trh a následně pašované a prodávané do zemí, kde většinou nejsou ani oficiálně k dostání.

Jak to vypadá v Česku?

Nelegální obchod jsou všechny situace a skutečnosti, které jsou v rozporu s příslušnými právními předpisy EU a ČR. Pod pojem nelegální je tudíž možné zahrnout všechny způsoby obcházení právních předpisů, jako je například pašování, nelegální výroba, nepřiznání a nezaplacení spotřební daně nebo DPH v zemi spotřeby.

Graf: Cigarety nezdaněné v ČR a falešné cigarety

Česko už není pro nelegální cigarety tranzitní zemí, nebo zemí, kde se zločinci pokoušejí falešné cigarety vyrábět.

S rostoucí spotřební daní a tím pádem rostoucí cenou cigaret se stáváme atraktivnější zemí pro dovoz pašovaných nebo falešných cigaret.

Protože čím dražší jsou cigarety na legálním trhu, tím větší je motivace cigarety pašovat.

Specifikem je vliv Německa – díky sbližujícím se sazbám daně a tím pádem cenám cigaret v Česku a v Německu se zločincům už nevyplácí přejet další hranici – na které jsou navíc stále častější kontroly kvůli aktuálním omezením na sociální kontakty – a kontrabant se snaží prodat u nás.

Právě severozápadní Čechy patří k regionům s nejvyšším podílem falešných a pašovaných cigaret, zasažená je i severní Morava a Slezko.

Nelegální cigarety

Jak poznat nelegální cigarety?

Nelegální cigarety chutnají jinak než originál, protože mají jiné složení, anebo byly špatně skladované. V dílně na falešné cigarety vyrábějí z jednoho, nekvalitního, tabáku všechny „značky“, které jen balí do jiného obalu.

Pravé cigarety jsou kvalitně zabalené, svrchní folie je souměrná, není různé pokroucená v rozích – ve falešné dílně se nezřídka svrchní folie na obaly lepí žehličkou nebo podobnými podomácku vyrobenými zařízeními.

V pravém balení je vždy 20 nebo víc kusů cigaret – ve falešné dílně je někdy obtížné vtěsnat do krabičky všechny jednotlivé cigarety; často je v takovém balení jen 19 kusů.

V praveném balení cigaret jsou cigarety vždy srovnané jedním směrem, a téměř vždy je to filtrem nahoru k víčku – ve falešné dílně, při ručním vkládání cigaret do krabiček, ne vždy všechny naskládají jedním směrem.

V České republice není možné z legálních zdrojů koupit výrobek s jiným, než s českým zdravotním varováním (s výjimkou duty free shopů na letištích).

Na pravých cigaretách koupených v České republice je vždy česká tabáková nálepka (kolek).

Minimální cena krabičky cigaret určená sazbou spotřební daně a DPH je 75 Kč. Tato částka představuje pouze spotřební daň a DPH a není v ní zahrnuta marže pro maloobchodníka, distributora a výrobce. Z každé koruny nad tuto částku se odvádí spotřební daň a DPH ve výši zhruba 50 haléřů. Spotřební daň a daň z přidané hodnoty tvoří zhruba 81 % ceny cigaret.

Každá krabička, karton nebo paleta cigaret má speciální kód. Ten se skenuje a posílá do systému vždy, když se zboží přesune od výrobce k distributorovi, mezi jeho sklady a do trafiky. Díky QR kódu, který výrobce umístí na každou krabičku, lze zjistit, kdy a kde bylo konkrétní balení vyrobeno. To u padělků není možné.

v Čem se fejky vyrábějí

Jak vypadá ilegální výrobna? 

Představte si plesnivý sklep, nulový zájem o hygienu a potkany všude okolo. To je standard dílen na falešné cigarety. Zatímco pravé cigarety se vyrábějí v přísně kontrolovaném prostředí a z přísad, které musejí být v potravinářské kvalitě, tohle v černé výrobě nezajímá ale vůbec nikoho. Tohle nechcete.

KRYSÍ BOBKY

AZBEST

PLÍSEŇ

PAVUČINY

HMYZ

Pašování cigaret

Jak se pašuje do Česka?

Cigarety propašované do České republiky mají nejčastější původ v Bělorusku a na Ukrajině. To v prvé řadě souvisí s tím, že tamní nákupní ceny jsou významně nižší oproti těm v České republice. Zčásti je to dané i počtem zahraničních pracovníků z těchto zemí. To ale neznamená jen velký počet lidí dovážejících si nízký počet balení cigaret pro vlastní potřebu. Realitou je naopak cílené pašováné a následný prodej ve velkém na ubytovnám, a to zdaleka nejen zahraničním pracovníkům.

 

Toto je standard pašerácké dopravy

U pašovaných cigaret nikoho nezajímá, v jakém prostředí se převážejí. Pašeráci se starají jen o to, aby krabička nebyla příliš a viditelně poškozená.

Vlhký plesnivý tunel pod schengenskou hranicí

Cigarety schované v kolech načichlé gumou

Uložené v nádrži a páchnoucí po naftě

Balení okousané potkany a doplněné krysími bobky

Kolky

Jak vypadají české kolky?

Cigarety

Na nálepce je uvedený počet cigaret v balení a prodejní cena v Kč. Písmeno (M) na nálepce označuje sazbu daně. Obvykle je každý rok jiné.

Doutníky

Na nálepce je uvedený počet doutníčků v balení. Písmeno (M) na nálepce označuje sazbu daně. Obvykle je každý rok jiné.

Tabák ke kouření

Na nálepce je váha tabáku v balení. Písmeno (M) na nálepce označuje sazbu daně. Obvykle je každý rok jiné.

Zahřívaný tabák

Na nálepce je váha tabáku v balení a za lomítkem / počet kusů. Písmeno (M) na nálepce označuje sazbu daně. Obvykle je každý rok jiné.

Track & Trace

Sledování cigaret

Track & trace

Každá krabička cigaret v Evropské unii má na spod unikátní kód, který pomáhá sledovat, kde právě teď je každá krabička legálně vyrobených a prodávaných cigaret.

Legální cigarety mají z výroby jedinečný kód.

Každá krabička nebo větší balení se skenuje při každém převozu.

Celní úřad tak až do prodejny ví, kdy a kde každá krabička právě je.

Skenování kódu prozradí padělek a pomáhá sledovat původ pašovaného zboží.

s

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium.